Радa з питань зовнішньоекономічної діяльності при Кабінеті Міністрів України
radakmu.org.ua - офіційний веб-сайт

РАДА ПІДПРЄМЦІВ ПРИ КАБІНЕТІ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

| написати листа | додати у обране |

| Сьогодні:  Вівторок, 07 липня 2020 року |

 

»

 Навігатор » Головна сторінка » Новини та повідомлення »


»

Новини та повідомлення

18.10.2011

Інтернет-підприємці не задоволені новими правилами

Проект закону про внутрішню торгівлю, робота над яким триває вже не перший рік, минулого тижня пройшов погодження Кабміну. Після доопрацювання його направлять на розгляд парламенту, повідомляє ЛігаБізнесІнформ.

Основне положення проекту, проти якого виступало багато Інтернет-підприємців, залишилося незмінним: кожному Інтернет-магазину необхідно обзавестися своїм офісом. Також необхідно буде надавати дані про своє місцезнаходження, держреєстрації та умови торгівлі.

Офісне приміщення буде використовуватися для "оформлення та зберігання документів, пов'язаних з господарською діяльністю" (у тому числі з купівлі-продажу товарів). Також онлайн-підприємців зобов'яжуть надавати покупцям інформацію про місцезнаходження, відомості про держреєстрацію, патенті або ліцензії, товари та умови договору купівлі-продажу - в каталогах, буклетах, проспектах і на власному сайті.

Захист споживачів або тотальний контроль

Проти публікації даних про магазин підприємці не заперечують. Такі дані повинні бути вказані на сайті будь-якого магазину, вважає генеральний директор Bookshop.ua Олег Вітенко, і таких даних цілком достатньо, щоб забезпечити права покупця. "У свідоцтві приватного підприємця чітко вказано його домашню адресу, за яким він в більшості випадків і працює. Мало того, приватний підприємець відповідає всім своїм майном, якщо щось станеться ", - говорить Вітенко.

А от норма про офіси викликає більше нарікань і критики. Відзначимо, що ще в минулому році співвідношення онлайн-магазинів з офісом і без оцінювалося деякими експертами як 1:10. Ця норма в проекті узаконює тиск на електронну торгівлю, зокрема, на дрібний і середній бізнес, вважає ідеолог проекту Kniga.biz.ua, колишній директор проекту Petrovka.ua Дмитро Лаппо. За словами підприємця, основною ідеєю нововведень є не стільки захист споживачів, скільки можливість владі контролювати весь середній і дрібний Інтернет-бізнес, якщо його учасники вкажуть "приміщення, де зберігаються документи". Ця норма зажене бізнес у тінь: або потрібно їй буде повністю відповідати, що практично нереально, або якось домовлятися, додає Лаппо.

На думку Олега Вітенко, "офісна" норма також спрямована на лобіювання інтересів власників бізнес-центрів. "Я б розглядав цю проблему в контексті ще одного, нещодавно прийнятого" божевілля "- про заборону оренди приміщень у квартирах. Тобто, мало того, що тебе змушують мати офіс, так тобі ще й вказують, де офіс повинен знаходитися. Висновок очевидний: перша причина - чітко знати, куди прийти фіскальним органам, друга - простоюють офісні приміщення ", - вважає підприємець.

Однак, додає він, допомогти таким чином будівельним корпораціям не вийде, адже більшість онлайн-магазинів просто "не потягнуть" оренду в офісних центрах: персонал часто складається з 1-2 чоловік і оформлені вони як приватні підприємці. "Для багатьох це не здорожить ведення бізнесу, а просто їх поховає", - відзначає Вітенко.

При цьому в Україні поки що просто немає юридично закріпленого поняття "Інтернет-магазин", а закон, де воно міститься, поки не прийнятий. Так що незрозуміло, як влада збирається зобов'язувати мати офіси тих, кого "просто не існує".

Відзначимо, що в проекті закону "Про внутрішню торгівлю" дистанційна торгівля описується вкрай широким поняттям: це форма продажу товару поза об'єктів торгівлі за допомогою засобів зв'язку, при якій вибір товару та його замовлення не збігаються у часі з безпосереднім його отриманням покупцем. Тобто до дистанційної торгівлі, наприклад, технічно не відносяться онлайн-проекти з продажу онлайн-контенту.

Чи такий страшний проект

З іншого боку, існує думка, що прийняття такого закону на ринку онлайн-торгівлі особливо не позначиться.

"Вимога мати офісне приміщення направлена на самих дрібних підприємців, бізнес яких просто не буде вигідним, якщо знімати під нього офіс і при цьому не піднімати ціни. Відповідно, якщо підприємець захоче продовжувати роботу легально, доведеться підвищити ціни. Але не думаю, що це серйозно позначиться на ринку - більшість серйозних Інтернет-магазинів вже давним-давно мають офіси, тому нова норма їх ніяк не зачепить ", - пояснила кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ директор супермаркету ліцензійного програмного забезпечення" Софткей-Україна "Ганна Боднарчук.

Що ж стосується необхідності вказувати інформацію про компанію покупцям, Бондарчук не бачить в ньому серйозних наслідків. "Подібна інформація в переважній більшості випадків надається клієнту на першу вимогу (або просто знаходиться у відкритому доступі) - це ази побудови довіри до бренду. Однак для багатьох клієнтів, можливо, стане відкриттям, що їх улюблений бренд насправді є якимось ПП або СПД ", - додає вона.

У Міністерстві економіки вважають, що законопроект дозволить вивести торгівлю з тіні і вирішити проблему з поверненням куплених в Інтернеті неякісних товарів.

З іншого боку, протягом року в Державному комітеті України з питань регуляторної політики та підприємництва (Держкомпідприємництва) провели більше 20 зустрічей з представниками бізнесу, і не можна сказати, щоб Інтернет-підприємці залишилися задоволені результатом.

Цікаво, що, коментуючи нововведення, користувачі висловили кілька пропозицій на сторінці Facebook голови комітету Михайла Бродського, зокрема, пропозиція зобов'язати Інтернет-торговців проводити всі платежі через банки. Крім того, порушується питання про те, що буде з зарубіжними онлайн-магазинами - чи збираються їх блокувати або закликати дотримуватися законодавства України.

Джерело: ЛигаБизнесИнформ

Обговорити на форумі


Пошук
по сайту

"і" "або"
 


 

Опитування
Наскільки погіршилось ведення бізнесу в Україні після прийняття Податкового кодексу?
Суттєво погіршилось
Незначно погіршилось
Поліпшилось
Кардинальних змін не відчутно


Результати


 


 


 


 

Підписка
на новини

 

© 2008 РАДА ПІДПРИЄМЦІВ ПРИ КАБІНЕТІ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Зауваження та пропозиції надсилайте на адресу: rada@kmu.gov.ua