Радa з питань зовнішньоекономічної діяльності при Кабінеті Міністрів України
radakmu.org.ua - офіційний веб-сайт

РАДА ПІДПРЄМЦІВ ПРИ КАБІНЕТІ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

| написати листа | додати у обране |

| Сьогодні:  П'ятниця, 23 серпня 2019 року |

 

»

 Навігатор » Головна сторінка » Новини та повідомлення »


»

Новини та повідомлення

16.03.2009

{PHOTO} Черговий „наїзд” на малий бізнес

     Міністерство промислової політики України заявляє про необхідність відновлення дії Постанови Кабінету Міністрів України №1118 від 20.12.2008 року. За інформацією Мінпромполітики, скасуванням згаданої Постанови не задоволені численні підприємства легкої промисловості, які представляє Українська асоціація „Укрлегпром”.

     Свою позицію промисловці пояснюють тим, що реалізація фізичними особами права бути одночасно платниками єдиного податку та платниками ПДВ при відсутності податкового та бухгалтерського обліку дозволяє використовувати різні схеми ухилення від повної сплати податків, а юридичним особам, які працюють на загальній системі оподаткування, - зменшувати податкові зобов’язання.   

     Голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Оксана Продан стверджує, що рішення про відновлення одночасного використання єдиного податку та податку на додану вартість було прийнято Урядом за умови обмеження обороту, з якого може бути надана податкова накладна і з введенням повного товарного обліку.  

     „Коли ми опрацьовували питання співіснування єдиного податку та ПДВ з`ясувалось, що багато підприємств таким чином мають можливість здійснювати виробництво для забезпечення роботи великих підприємств. Така співпраця вигідна для усіх партнерів і для держави. Що стосується думки про відновлення Постанови КМУ № 1118 через зловживання, то з введеннями обмеженнями обороту та обліком, вони можливі не більше, ніж на загальній системі оподаткування ”


16.03.2009

{PHOTO} Внесення змін до Кримінального та Адміністративного кодексів України

     До Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України звернулися народні депутати України А.В.Сенченко та С.К. Веліжанський із проханням дати оцінку проектам Законів України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України» (реєстраційний №4134) та «Про внесення змін до Адміністративного кодексу України» (реєстраційний №4107).

     Необхідність внесення змін автори проектів обґрунтовують наступним:

щодо збільшення штрафів у Кримінальному кодексі – збільшення розміру фінансової відповідальності за злочини, зменшить кількість випадків винесення рішень про ув`язнення злочинців;

 щодо збільшення штрафів у Адміністративному кодексі – розмір штрафів повинен стримувати від правопорушень і захищати добропорядних громадян.

      Просимо Вас висловити свою позицію щодо зазначених проектів і по кожному з них дати відповідь на наступні питання:

 1. чи підтримуєте Ви ідею проекту?

2. які пропозиції чи зауваження до проекту Ви маєте?

      Відповіді просимо надсилати до 20.03.09 на адресу: office@kmu.gov.ua


13.03.2009

{PHOTO} Проект рішення Київської міської ради "Про розміщення малих архітектурних форм та споруд у м. Києві

КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА

II сесія VI скликання

РІШЕННЯ

від __ _____________ 2009 року N__________

 

Про розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд у м. Києві

     Відповідно до статті 9 Земельного кодексу України, статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 22 Закону України "Про столицю України - місто-герой Київ", Закону України "Про основи містобудування", Закону України "Про планування і забудову територій", Правил забудови м. Києва, затверджених рішенням Київради від 27.01.2005 N 11/2587, та з метою впорядкування розміщення, облаштування та утримання тимчасових споруд у м. Києві Київська міська рада вирішила:

     1. Затвердити Положення про розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд у м. Києві, що додається (далі- Положення)

     2. Виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації):

     2.1. Протягом місяця провести інвентаризацію наявних тимчасових споруд, таких, що використовувались суб’єктами підприємницької діяльності у місцях їх знаходження для здійснення торгівлі та послуг до прийняття цього рішення, -  із складанням інвентарних описів за зразком, визначеним у додатку 1.

     2.2. Визначити на конкурсних засадах оператора з розміщення тимчасових споруд у м. Києві (далі по тексту – Оператор).

     2.3. Протягом трьох місяців розробити Комплексну схему-зонування розміщення тимчасових споруд у м. Києві з урахуванням наявних.

     2.4. Оператору оформити право користування земельними ділянками, визначеними за результатами проведеної інвентаризації та затвердженої Комплексної схеми-зонування, для організації торгівлі товарами або послугами в малих архітектурних формах.

     2.5. Протягом двох місяців привести у відповідність до цього рішення всі нормативно-правові акти виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), що регулюють порядок розміщення тимчасових споруд, малих архітектурних форм.

     2.6. Дозволити Оператору укладати інвестиційні договори з суб’єктами підприємницької діяльності, що є власниками тимчасових споруд, малих архітектурних форм. Розміщення та експлуатацію тимчасових споруд (далі -  ТС) здійснювати відповідно до п. 3.1. Положення.

     3. Головному фінансовому управлінню виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрацій) забезпечити фінансування розробки Комплексної схеми зонування розміщення тимчасових споруд у м. Києві.

     4. З 1 липня 2009 року заборонити розміщення на території м. Києва, в тому числі на ринках м. Києва, нових торговельних рядів, тимчасових споруд, малих архітектурних форм, що не відповідають типовим дизайн-проектам сучасних типів тимчасових споруд, затвердженим виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією).

     5. Внести зміни до рішення Київської міської ради від 08.11.2001 N 95/1529 "Про питання передачі земельних ділянок в оренду в межах червоних ліній в м. Києві" (із змінами і доповненнями, внесеними рішеннями Київської міської ради від 11.07.2002 N 126/126 та від 26.09.2002 N 5/165), а саме:

     5.1. У назві рішення, преамбулі та пункті 1 слова "передачі земельних ділянок в оренду" замінити словами "постійного користування земельними ділянками".

     5.2. Назву додатка до рішення викласти у такій редакції:

     "Положення про використання земельних ділянок у межах червоних ліній в м. Києві".

     5.3. Додаток до рішення доповнити пунктом 3 такого змісту:

     "3. Земельні ділянки в межах червоних ліній можуть надаватись у постійне користування суб'єктам господарювання державної та комунальної форми власності для розміщення споруд функціонального призначення, окремих елементів транспортної інфраструктури, окремих елементів благоустрою".

      6. Внести зміни до Правил забудови м. Києва, затверджених рішенням Київської міської ради від 27.01.2005 N 11/2587, виклавши підпункт 13.2 пункту 13 в такій редакції:

     "13.2. Розміщення тимчасових споруд (в тому числі малих архітектурних форм) в м. Києві.

      13.2.1. Розміщення тимчасових споруд в м. Києві здійснюється відповідно до Положення про розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд у м. Києві.

      13.2.2. Нові тимчасові споруди зводяться відповідно до типових форм, затверджених наказом Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

      13.2.3. Дозволи (в тому числі тимчасові) на розміщення тимчасових споруд видаються Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)".

      7. Внести зміни до рішення Київської міської ради від 18.11.2004 N 678/2088 "Про збір та видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг" та Положення про збір та видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг, а саме:

      7.1. У підпунктах 8.10, 8.11, 8.12 та 8.15 пункту 8 Положення про збір та видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг слова "районна у м. Києві державна адміністрація" замінити словами "виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація)".

      7.2. Підпункт 8.17 пункту 8 Положення про збір та видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг викласти в такій редакції:

     "8.17. Контроль за правильністю видачі суб'єктам господарювання дозволу здійснюють Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

     8. Київській міській раді та її виконавчому комітету привести свої рішення у відповідність до Положення про розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд в м. Києві, затвердженого цим рішенням.

     9. Встановити, що це рішення набуває чинності з дати його прийняття.

     10. У разі невиконання цього рішення відповідними структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та комунальними підприємствами за поданням постійної комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури порушувати питання перед Київським міським головою про притягнення їх керівників до відповідальності, передбаченої законодавством України.

      11. Згідно протоколів демонтовані ТС підлягають поверненню.

      12. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури.

 

Київський міський голова 

Л. Черновецький 

  

  

   


ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням Київської міської ради

від 27 листопада 2008 р. N 657/657 

  

ПОЛОЖЕННЯ

про розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд

у м. Києві

1. Загальні положення

     1.1. Положення про розміщення тимчасових споруд у м. Києві розроблене відповідно до Земельного кодексу України, законів України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", "Про основи містобудування", "Про планування і забудову територій", "Про столицю України - місто-герой Київ", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про благоустрій населених пунктів", Указів Президента України від 28.04.2007 N 363/2007 "Про деякі заходи щодо вдосконалення регулювання підприємницької діяльності" та від 03.09.2007 N 816/2007 "Про Концепцію вдосконалення державного регулювання господарської діяльності", рішень Київради від 27.01.2005 N 11/2587 "Про правила забудови м. Києва", від 16.06.2005 N 439/3015 "Про врахування громадських інтересів та захист прав громадян при проведенні містобудівної діяльності в м. Києві".

     Це Положення визначає основні вимоги щодо розміщення, облаштування та утримання тимчасових споруд у м. Києві і є обов'язковим для виконання всіма учасниками господарської діяльності - фізичними та юридичними особами незалежно від їхньої відомчої підпорядкованості та форми власності.

     1.2. Дія цього Положення не поширюється на тимчасові споруди, встановлені до набрання чинності цим Положенням, що експлуатуються відповідно до законодавства та мають необхідну дозвільну документацію, документ, що посвідчує право на земельну ділянку на підставі рішення Київської міської ради, висновки відповідних служб, дозвіл на встановлення тимчасових споруд.

2. Терміни та поняття

     У Положенні наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:

     2.1. Тимчасова споруда (далі за текстом - ТС) - споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.

     За цим Положенням до тимчасових споруд відносяться:

   окремі елементи благоустрою - альтанки, у тому числі бюветні комплекси артезіанського водопостачання, спортивно-фізкультурне обладнання, окремо встановлені засоби зовнішньої реклами, дитячі ігрові комплекси, кабіни для перевдягання, душові кабіни та пристрої для миття ніг (розташовані на пляжах та в зонах відпочинку);

   окремі елементи транспортної інфраструктури - паркомати, антипарковочні пристрої, окремо встановлені інформаційні вказівники та/або засоби візуальної інформації, елементи облаштування зупинок громадського транспорту, зупинки громадського транспорту, зупинкові комплекси, мобільні паркувальні системи;

   споруди функціонального призначення - майданчики з контейнерами для сміття, мобільні туалетні кабіни, туалетні модулі, туалети контейнерного типу, телефонні будки та пристрої, стенди (крім рекламних), кіоски, павільйони, намети, холодильне обладнання, ларі, ларьки (в тому числі ті, що розміщуються в підземних переходах), палатки для сезонного продажу товарів, автомагазини, авторозвозки, автокафе, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне торговельно-технологічне обладнання, розноски, лотки, торговельні автомати, сезонні майданчики.

     2.2. Дозвіл на розміщення ТС (в тому числі тимчасовий) - це документ, обмеженого терміну дії, виданий Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який дає право на розміщення ТС.

     2.3. Заявник - суб'єкт господарювання, який має намір розмістити або привести існуючу ТС у відповідність до цього Положення.

     2.4. Комплексна схема-зонування розміщення ТС у м. Києві (далі за текстом - Комплексна схема) - текстові та графічні матеріали з розміщення ТС в м. Києві відповідно до визначених типів та функціонального призначення, затверджених виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією).

     2.5. Оператор з розміщення ТС  - комунальне підприємство, визначене на конкурсних засадах рішенням Київської міської ради для здійснення повноважень щодо розміщення ТС, яке діє за принципом "Єдиного вікна".

     2.6. Паспорт прив'язки ТС (далі за текстом - паспорт) - документ, що включає план прив'язки ТС на чинній топографо-геодезичній основі М 1:500, текстові та графічні матеріали щодо архітектурно-планувального, колористичного вирішення інженерного забезпечення об'єкта та схему благоустрою прилеглої території.

     2.7. Типові ТС - це типи ТС, схвалені архітектурно-містобудівною радою, затверджені наказом Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

3. Порядок розміщення ТС в м. Києві

     3. Заявник, який має намір розмістити та/або експлуатувати ТС в м. Києві безпосередньо звертається до КЕДА та отримує право оренди земельної ділянки для встановлення ТС через аукціон.

     3.1. Заявник, який має намір розмістити та/або експлуатувати ТС у м. Києві, без аукціону, обирає один з таких варіантів розміщення ТС:

     3.1.1. В разі здійснення Заявниками підприємницької діяльності у ТС до прийняття цього Положення та відсутності усіх необхідних належним чином оформлених документів – шляхом укладення інвестиційного договору з оператором на протязі двох місяців з дати прийняття цього Положення. При цьому  розміщені ТС не підлягають заміні на ТС з типовим дизайн-проектом.

     3.1.2.В разі здійснення Заявниками підприємницької діяльності у ТС до прийняття цього Положення та наявності усіх документів на розміщення ТС – шляхом виконання умов чинного договору оренди земельної ділянки чи укладення інвестиційного договору з Оператором.

    3.1.3. В разі наявності у Заявника права користування чи розпорядження земельною ділянкою – шляхом самостійного отримання всіх необхідних документів для розміщення та (або) встановлення ТС або укладення для цього договору з Оператором.

    3.1.4. В разі встановлення нових ТС – шляхом заключення типових інвестиційних договорів з Оператором з визначенням погоджених Оператором та Заявником місцях розташування ТС.

    3.2. Оператор за погодженням Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) через організацію-розробника Комплексної схеми в установленому порядку вносить зміни до Комплексної схеми на підставі звернень Заявників, пропозицій структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), власних інвестиційних досліджень не рідше ніж один раз на рік або у разі необхідності.

4. Порядок отримання Дозволу на розміщення ТС (в т.ч. тимчасового)

     4.1. Для отримання тимчасового дозволу на розміщення ТС Заявник або Оператор звертається до Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із такими документами:

     4.1.1. Заява про функціональне призначення ТС, її розміри та місце розташування.

     4.1.2. Панорамна фотофіксація земельної ділянки та навколишнього міського середовища в дозвільній формі.

    4.1.3. Паспорт прив'язки ТС (у разі наявності).

    4.1.4. Правоустановчі документи на земельну ділянку (у разі наявності).

    4.1.5. Висновки відповідних служб, визначених наказом Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (у разі наявності).

     4.2. Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) протягом п'ятнадцяти робочих днів опрацьовує заяву та надає Заявнику або Оператору висновок або вмотивовану відмову щодо можливості розміщення ТС.

     4.3. Заявник або Оператор після отримання висновку має право оформлювати Тимчасовий дозвіл за умови виконання вимог, зазначених у висновку.

    4.4. Тимчасовий дозвіл на розміщення ТС видається Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) безкоштовно та дає право на розміщення ТС на період п'яти років.

    4.5. Головне управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) після видачі Тимчасового дозволу на розміщення ТС передає відповідну інформацію Оператору для внесення даних до Комплексної схеми та до Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва.

     4.6. В разі наявності у Заявника правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій планується розміщення ТС, йому надається Постійний дозвіл на розміщення ТС.

5. Комплексна схема розміщення ТС

     5.1. Оператор виступає Замовником розробки Комплексної схеми згідно містобудівних обмежень та наявних тимчасових споруд.

     5.2. Комплексна схема затверджується розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) після схвалення архітектурно-містобудівною радою при Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та розміщується на офіційному сайті КМДА з постійним її оновленням протягом доби із дня внесення змін.

     5.3. Оператор за погодженням Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) через організацію-розробника Комплексної схеми в установленому порядку вносить зміни до Комплексної схеми на підставі звернень Заявників, пропозицій структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), власних інвестиційних досліджень не рідше ніж один раз на рік або у разі необхідності.

     5.4. Розміщення ТС проводиться відповідно до комплексної схеми.

6. Сезонна торгівля та інші окремі випадки видачі дозволів

     6.1. Сезонна торгівля на сезонних майданчиках функціонує з 15 квітня до 30 жовтня щороку або в інший термін, визначений розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією).

     6.2. Розміщення сезонних майданчиків, у тому числі під час проведення державних та загальноміських заходів, здійснюється за розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

     6.3. Для розміщення сезонного майданчика чи пересувного лотка, Заявник звертається до Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) або до Оператора і протягом десяти днів отримує вмотивовану відповідь.

      6.4. Перенесення ТС на інше місце можливе у разі зміни містобудівної ситуації, яка унеможливлює розташування ТС у місці її знаходження, а також у випадках аварійних ситуацій з наступним внесенням відповідних коригувань у Комплексну схему.

  7. Умови інвестиційного договору

      7.1. Типовий інвестиційний договір між Заявником та Оператором визначається у додатку до цього Положення і повинен містити наступні істотні умови:

      7.1.1. конкретне місце розташування та розмір ТС;

      7.1.2. визначення збереження права власності на ТС Замовника як під час дії інвестиційного договору, так і після його завершення чи розірвання;

     7.1.3. обов’язок Оператора протягом місяця забезпечувати оформлення усіх дозволів (ордерів) на розміщення чи встановлення ТС, в тому числі інженерних комунікацій з дня підписання договору. Оператор несе відповідальність за несвоєчасне виконання цього пункту у відповідності до умов договору.

     7.1.4. обов’язок Замовника інвестувати кошти в малу архітектурну форму та компенсувати Оператору витрати на оформлення дозволів та сплату податку на землю;

     7.1.5. визначення права Заявника, який належним чином виконував умови інвестиційного договору, на пріоритетне право на укладання нового договору.

     7.2. Типовий інвестиційний договір та вартість послуг, які надаються Оператором погоджуються з Представництвом Держкомпідприємництва в м. Києві.

8. Порядок благоустрою прилеглих до ТС територій

     8.1. Заявник є відповідальним за утримання ТС в належному експлуатаційному та санітарно-технічному стані.

     8.2. Роботи з благоустрою прилеглих до ТС територій є обов'язковим заходом при розміщенні ТС та виконуються відповідно до паспорта (або проектної документації) та комплексної схеми.

    8.3. В інвестиційних договорах, укладених між Оператором та Заявником, обов'язково передбачаються заходи щодо запобігання пошкодженню об'єктів благоустрою, укладання угод на вивезення відходів, забезпечення контролю за організацією постійного прибирання закріплених і прилеглих територій (діаметром 10 м навколо), забезпечення догляду за газонами та зеленими насадженнями, якщо такі є на закріпленій території, своєчасного вивезення вмісту належних Замовникові контейнерів та урн для сміття.

    8.4. До ТС має бути передбачений зручний під'їзд автотранспорту для розвантаження або навантаження товарів, що не створює перешкод для проходу пішоходів, посадки та висадки пасажирів міського пасажирського транспорту.

    8.5. Забороняється складування тари, матеріалів, різних конструкцій та відходів на дахах ТС і прилеглих територіях.

    8.6. Не допускається закриття дозволу (ордера) на право тимчасового порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з виконанням робіт із розміщення ТС без виконання робіт з благоустрою прилеглої території.

    8.7. Кіоски, павільйони, інші об'єкти торгівлі та послуг повинні мати інформаційну вивіску, що визначає вид діяльності суб'єкта підприємницької діяльності - табличку із зазначенням зареєстрованої назви, форми власності і режиму роботи.

9. Встановлення ТС

      9.1. Підставою для проведення робіт щодо монтажу ТС є дозвіл (ордер) на право тимчасового порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з виконанням робіт, виданий Головним управлінням контролю за благоустроєм м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

     9.2. Заявник або Оператор звертається до Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва за видачею дозволу (ордера) на право тимчасового порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з виконанням робіт із розміщення ТС.

      Ордер видається за наявності у Заявника або Оператора таких документів:

      9.2.1. Дозвіл на розміщення ТС, виданий Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

      9.2.2. Квитанція про сплату збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі та сфери послуг.

      9.3. Головне управління контролю за благоустроєм м. Києва протягом 15 робочих днів надає дозвіл (ордер) на право тимчасового порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з виконанням робіт із розміщення ТС.

      9.4. Експлуатація ТС дозволяється після закриття в установленому порядку дозволу (ордера) на право тимчасового порушення благоустрою та його відновлення.

      9.5. ВАТ "АК "Київводоканал" та АЕК "Київенерго" проводить підключення ТС до інженерних мереж (водо- та енергопостачання) тільки за наявності дозволу (ордера) на право тимчасового порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з виконанням робіт щодо розміщення ТС та дозволу на розміщення ТС, виданого Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

10. Контроль за розміщенням та утриманням ТС

      10.1. Контроль за розміщенням та утриманням ТС здійснюється відповідними структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в межах наданих їм повноважень.

      10.2. Моніторинг розміщення всіх ТС на території м. Києва виконується постійно.

      10.3. Демонтаж, перевезення, зберігання ТС, власники яких ухиляються від демонтажу або якщо власники ТС невідомі, здійснюється Головним управлінням контролю за благоустроєм міста Києва та підпорядкованими йому організаціями за кошти міського бюджету в порядку, визначеним чинним законодавством.

      10.4. Демонтована ТС видається власнику або його представнику після оплати ним судових витрат, робіт із демонтажу, перевезення, розвантаження та зберігання ТС, відновлення благоустрою на місці розміщення ТС згідно з тарифами, затвердженими у встановленому порядку.

     

Заступник міського голови -
секретар Київради
 

 О. С. Довгий 

 


13.03.2009

{PHOTO} Підприємці та митники знайшли спільну мову

     12 березня 2009 року Рада підприємців при Кабінеті Міністрів України, Державний комітет підприємництва та регуляторної політики та Державна митна служб а України провели спільні Громадські слухання з питань митного оформлення товарів.

      Під головуванням Голови Держмитслужби України А. Макаренко підприємці з усіх областей України спілкувались з керівниками структурних підрозділів ДМСУ, представниками Міністерства фінансів, МОЗу, Міністерства охорони навколишнього середовища, Держприкордонслужби України .

      Сьогодні реалізація процедур митного оформлення в Україні є однією з найбільш обтяжливих у Європі, що призводить до втрати транзитної привабливості держави та конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників, необґрунтовано збільшує вартість товарів для усіх українських споживачів.

       Голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Оксана Продан закликала всіх присутніх доопрацьовувати розроблену Картку питань митного оформлення товарів, які потребують вирішення та приймати активну участь у контролі за вирішенням зазначених у ній питань. “Громадські слухання це тільки початок спільної роботи у напрямку створення гідних умов митного оформлення товарів. Крок за кроком ми будемо спільно вирішувати усі питання, які цього потребують, - говорить Оксана Продан. – Для цього у нас є не тільки бажання, але й досвід і підтримка Голови ДМСУ.”

       Учасники слухань прийняли рішення щодо вирішення необхідних питань шляхом постійної співпраці та роботи у робочих групах.


11.03.2009

{PHOTO} Інформація для позичальників банків.

     Для успішного вирішення проблемних аспектів у стосунках позичальник-банк необхідно пам’ятати деякі важливі речі.

     Важливо, наприклад пам’ятати, що за законом, банк не має право змінювати відсоткову ставку по кредитній угоди в односторонньому порядку, тоб-то без Вашої згоди. Тому, якщо Ви прийшли сплачувати відсотки за кредитом, а Банк повідомив Вас про зміну ставки, та суми платежу, Ви повинні оформити платіжне доручення на суму, яка відповідатиме Вашому графіку платежїв, укладеному згідно головній кредитній угодї. В платіжному дорученні Ви прописуєте: ”визначена сума сплачується на підставі кредитної угоди №..., без змін та доповнень ”. У такому разі жоден банк не буде звертатися до суду і Ваші права не порушуватимуться.

     Будь-яку особисту проблему з погашення кредиту, або неможливість сплачувати кредит згідно попередніх умов кредитної угоди, кожному позичальнику треба намагатися вирішити особисто з Банком  ще до моменту виникнення проблемних питань.

     У разі винекнення проблем:

  1. Негайно треба письмово звернутися в кредитний підрозділ банку (кредитний відділ, або кредитний депертамент), особисто до начальника з заявою розглянути особисті проблемні аспекти з погашення кредиту. Така заява повинна бути написана саме на ім’я особи, до якої Ви звертаєтеся.
  2. У цей же час (а при можливості і раніше), необхідно зібрати усі документи, які можуть прямо чи опосередковано підтвердити Вашу наявну чи майбутню не платоспроможність. Наприклад: довідка з попереднього місця роботи, з якої Вас звільнено та з Центру зайнятості; заява на відкриття кримінальної справи та довідки з прокуратури в разі незаконних дій щодо Вас чи Вашого бізнесу; довідка з лікарні про тимчасову непрацездатність та ін.
  3. Будь які документи, що підтверджуватимуть наявність проблем з погашенням Ваших зобов’зань по кредитній угоді, повинні мати декілька копій.
  4. Банк, в особі начальника підрозділу, зобов’язаний прийняти до розгляду Ваш пакет документів, особисто вислухати Ваші аргументи, розглянути на кредитному комітеті пакет та у письмовому вигляді відповісти на Вашу Заяву. Відповідь Банка – це також документ, який Ви маєте зберігати.
  5. У разі негативної відповіді банка (відмова у реструктуризації, пролонгації чи оформленні кредитних канікул), Ви повиннї звернутися до Національного банку, зокрема в Департамент банківського регулювання та нагляду, за тел: 044 230-19-91, безпосередньо до директора департаменту з відповідною заявою. Особливо це стосується випадків звернень до Вас колекторських фірм, які нібито діють від імені банку.

     Що стосується колекторських фірм, треба пам’ятати, що їх діяльність – поза законом. Зокрема, зухвало порушуються статтї №355 Кримінального кодексу та №32 Конституції України. Тому, ні в якому випадку не треба відповідати на дії таких фірм, а краще звернутися до правоохоронних органів з відповідною заявою щодо застосування до Вас тиску (ст. №355 КК), та до НБУ в Департамент банківського регулювання та нагляду (тел: 044 230-19-91), безпосередньо до директора департаменту з відповідною заявою, щодо порушення ст. №32 Конституції України банком, в частині розкриття банківської таємницї. Наслідком такого звернення може бути навїть позбавлення банка лїцензїй.

 


10.03.2009

{PHOTO} Громадські слухання щодо питань митного оформлення товарів

     12 березня 2009 року відбудуться громадські слухання з питань митного оформлення товарів, організовані спільно Радою підприємців при Кабінеті Міністрів України, Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва та Державною митною службою України.

     В засіданні приймуть участь Голова ДМСУ, народні депутати та представники органів виконавчої влади.

     Засідання відбудеться об 11 годині 12 березня по вул. Інститутській, 7 (Клуб Кабінету Міністрів України).

       Просимо об’єднання підприємців, а також суб’єктів зовнішньо-економічної діяльності, для участі у слуханнях до 16 години 11 березня зареєструвати своїх представників (зазначити назву організації, ПІП, назву фірми, посаду, контактний телефон) в Раді підприємців при Кабінеті Міністрів України за електронною адресою office@kmu.gov.ua.


06.03.2009

{PHOTO} Вирішення проблем орендарів залежить від міністра юстиції

     Вже кілька років малий та середній бізнес потерпає від норми бюджетного кодексу, яка зобов’язує орендарів, які належним чином виконували свої обов`язки, брати участь у конкурсі на отримання прав оренди державного чи комунального майна. Велика кількість підприємств – втрачають дах над головою.

     Експерти Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України дійшли висновку – вимога до орендарів приймати участь у конкурсах на право оренди суперечить статті 17 Закону України „Про оренду державного та комунального майна ”, яка надає сумлінним орендарям, переважне право на продовження договору оренди на новий термін. Стаття 73 закону України „Про державний бюджет на 2009 рік ” не може застосовуватися щодо випадків продовження договорів оренди, тим більш, що передачі майна, при продовженні договору не відбувається. Крім цього, згідно висновків Конституційного Суду України Закон „ Про бюджет ” не може змінювати відносини оренди.

     Голова Ради підприємців при Кабінеті міністрів України Оксана Продан звернулась до Міністра юстиції України Миколи Онищука з проханням дати роз`яснення застосування цих законів. „Правові норми мають однаково застосовуватися по всій території України. Підприємці мають користуватися наданим законом і конституцією правом постійно, а не лише за рішенням суду ”– говорить Оксана Продан.


06.03.2009

{PHOTO} Рада підприємців вітає з жіночим днем!

Любі жінки!

Шановні бізнес-леді!

 

Рада підприємців при Кабінеті Міністрів України щиро вітає вас з Міжнародним Жіночим Днем 8 Березня – святом любові, весни і краси!

Нехай гарний настрій і життєвий оптимізм ніколи не залишають Ваші серця, мрії мають властивість збуватися, а щоденна праця на підприємницькій ниві приносить позитивні емоції і великі прибутки!


06.03.2009

{PHOTO} Металурги обговорять проблеми галузі

     Інформаційне агентство “Метал-кур’єр” та компанія “Бізнес-форум” 25 – 27 травня в м. Алушта проведе VII щорічну міжнародну конференцію “Ринки плоского прокату і труб – 2009”.

     Цього року основною темою запланованої конференції є безпрецедентні зміни ринкових реалій і перспективи розвитку галузі в умовах фінансової кризи.

     Організатори заходу запросили представників Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України приєднатися до обговорення питань щодо споживання, виробництва, попиту та ціни металу на світових ринках, і виступити з доповіддю на тему державної підтримки металургійного комплексу в Україні.

        

           

ДЕТАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ


06.03.2009

{PHOTO} Підприємці розрахуються з боргами за рахунок ПДВ

     5 березня Уряд розглянув Постанову “Про особливості відшкодування у 2009 році податку на додану вартість суб`єктам господарювання”, яка дозволить  вирішити питання розрахунку підприємств за спожиту електроенергію, погашення заборгованості по заробітній платі, з податків та зборів (обов’язкових платежів). В умовах економічної кризи такі борги можна буде погасити за рахунок відшкодування підприємцям податку на додану вартість.

     Повернення ПДВ суб'єктам господарювання – боржникам здійснюватиметься через органи Державного казначейства. Запропонований механізм не передбачає спеціальних умов щодо відшкодування податку на додану вартість, а лише забезпечує використання коштів за цільовим призначенням, а саме, на погашення боргів підприємств.

     На думку Голови Ради підприємців при Кабінеті Міністрів Оксани Продан, ініціатива уряду суттєво полегшить становище бізнесменів  в умовах фінансово-економічної кризи.

 


[1]      «      91   |   92   |   93   |   94   |   95   |   96   |   97      »      [102]





Обговорити на форумі


Пошук
по сайту

"і" "або"
 


 

Опитування
Наскільки погіршилось ведення бізнесу в Україні після прийняття Податкового кодексу?
Суттєво погіршилось
Незначно погіршилось
Поліпшилось
Кардинальних змін не відчутно


Результати


 


 


 


 





Підписка
на новини

 

© 2008 РАДА ПІДПРИЄМЦІВ ПРИ КАБІНЕТІ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
Зауваження та пропозиції надсилайте на адресу: rada@kmu.gov.ua